Батлав:
Арга зүйч....................................Ц.Даваасамбуу
Ээлжит хичээлийн
төлөвлөлт
Чадамжийн нэгжийн нэр:Биологи-4
|
||||||
Сургалтын ерөнхий зорилго: Амьд бие махбодь
|
||||||
Сургалтын тусгай зорилт:
·
Гэрлийн микроскоп ашиглах
·
Эсийн найрлага дахь шим
бодис нэр томьёо,олон улсын нэршил
·
Фотосинтез амьд бие хооллолтын хэлбэрүүд
·
Зөв ба буруу хооллолтын боловсруулалт
·
Амьд бие махбодын цусны эргэлт
·
Амьд бие махбодын амьсгалалт ,анаэроб,аэроб
·
Амьд бие махбодын мэдрэл систем
·
Амитоз,митоз,мейоз хуваагдал
·
Шүүлэг
|
||||||
Хичээлийн сэдэв:1. Гэрлийн микроскоп ашиглах
|
||||||
Зорилго болон үр
дүн: Гэрлийн микроскоп ашиглаж сурах
Гэрлийн микроскоп ашиглаж эсийн бүтэц
харах
|
Хугацаа:40 минут
|
|||||
Сургалтын төгсгөлд суралцагч нь дараах ур чадварыг
эзэмшсэн байна:
Ø Гэрлийн микросоп ашиглаж
сурах
Ø Микроскопийн бүтцийг мэддэг
болох
|
||||||
Суралцагчдын хэрэгцээний товч дүгнэлт/зан байдлын
онцлог:
o Хараагаар
o Сонсголоор
o Үйл хөдлөлөөр
|
ХАБЭА зааварчилга:
![]() ![]() ![]() ![]() |
|||||
Сургалтын явцад мөрдөгдөх ёс зүйн дүрмүүд:
Багшаас зөвшөөрөл авах,утас унтраасан эсвэл дууг нь
хаасан байх,жижүү цэвэрлэгээ хийсэн байх.
|
||||||
Сургалтын хэрэглэгдэхүүн буюу тоног төхөөрөмж:Самбар
,шохой,хичээлийн төлөвлөлт,ТӨМ,зурагт үзүүлэн
|
||||||
Заах арга зүй:Тайлбарлан таниулах
|
||||||
Хичээлийн явцын төлөвлөлт
|
Алхам
|
Хугацаа
|
Багшийн үйл ажиллагаа
|
Суралцагчийн үйл ажиллагаа
|
||
Эхлэл хэсэг
|
Алхам -1
|
5 минут
|
-Сурагчидтай мэндлэх,ирц бүртгэх
-Сургалтын орчинтой холбогдуулан ХАБЭА-н зааварчлага
өгөх
-Өмнөх мэдлэгийг бататгах
|
ü Багштай мэндлэх
ü ХАБЭА-н дүрмийг баримтлах
ü Өмнөх мэдлэгийн бататгалд оролцох
|
||
Үндсэн хэсэг
|
Алхам-2
|
25 минут
|
Гэрлийн микроскопын түүхэн
хөгжил,ач холбогдол,бүтцийг тайлбарлах
Сонгинын хальс,навчны хайрсыг
микроскопоор харж тайлбарлах
|
Гэрлийн микроскопоор сонгины
хальс харж тодорхойлох
Навчны хайрс харж
тодорхойлох
Гэрлийн микроскопны зураг зурах
|
||
Төгсгөл хэсэг
|
Алхам-3
|
10 минут
|
-Үнэлэх
-Даалгавар өгөх
|
-Үнэлүүлэх
-Даалгавар авах
|
||
Төлөвлөлт хийсэн
багш : Ц.Гэрэлмаа
No comments:
Post a Comment